KD Střelnice Kino Vrchlabí Instagram Facebook

Program

Vrchlabské hudební léto

Datum ne 19. 08. 2012 Čas 00:00 Místo Sál Střelnice

Aleš Bárta - varhany
Roman Fojtíček - saxofon



ALEŠ BÁRTA je jedním z nejúspěšnějších českých varhaníků. Svá studia zahájil na brněnské konzervatoři u prof. Josefa Pukla a pokračoval na pražské Akademii múzických umění ve třídě doc. Václava Rabase. Již při studiu se stal úspěšným účastníkem domácích a později mezinárodních soutěží. Je vítězem Mezinárodní varhanní interpretační soutěže Antona Brucknera v Linci 1982, laureátem Mezinárodní varhanní soutěže Franze Liszta v Budapešti 1983 a absolutním vítězem Mezinárodní varhanní soutěže Pražského jara 1984. Jeho koncertní repertoár obsahuje stěžejní díla světové i české varhanní tvorby od baroka po současnost. Jako sólista vystupuje s předními symfonickými   / Česká filharmonie, Český národní symfonický orchestr, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK, Symfonický orchestr Českého rozhlasu / i komorními orchestry / Virtuosi di Praga, Pražský komorní orchestr/. Spolupracuje s předními sólisty / Gabriela Beňačková, Radek Baborák, Sergej Kopčák, Ivan Kusnjer, Joseph Alessi, / a dirigenty /Eliahu Inbal, Ken-ichiro Kobayashi, Zdeněk Mácal, Miroslav Válek, Ondrej Lenárd/.
Koncertoval v Rakousku, Maďarsku, SRN, Francii, Španělsku, Švýcarsku, Finsku, Itálii, Belgii, Rusku, Turecku, USA, Japonsku a Číně. Vystoupil na mezinárodních festivalech v Tokyu, Londýně, Curychu, Berlíně, Lipsku, Avignonu, Madridu, Hong Kongu, Istanbulu, Budapešti a Bratislavě. Během svého turné v Japonsku v roce 1998 otevíral svými dvěma recitály novou koncertní síň v Yokohamě. Je pravidelným hostem festivalů Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj a Mezinárodního hudebního festivalu Brno. Pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem, od roku 1995 je „Sólistou Českého rozhlasu“. Uvádí premiéry soudobé varhanní hudby /Jiří Teml, Otomar Kvěch, Juraj Filas, Otmar Mácha, Ilja Hurník/.
 Aleš Bárta nahrává m.j. pro gramofonové firmy Arco Diva, Supraphon a japonské společnosti Pony Canyon a Octavia Records. Natočil 30 sólových kompaktních disků, za které získal četná ocenění /Zlatá deska Supraphonu, Cena Harmonie, Cena Českého hudebního fondu/. Jeho první CD pro firmu Pony Canyon - J. S. Bach: Organ Works - získal v Japonsku v konkurenci předních světových sólistů a orchestrů titul "nahrávka roku" /1995/. Na základě tohoto úspěchu natočil pro tuto gramofonovou společnost kompletní varhanní dílo J.S.Bacha na 16 CD.
V roce 2010 vystoupil na třech koncertech s Českou filharmonií /P.Eben: Koncert pro varhany č.2/, účinkoval s Pražským filharmonickým sborem v Rudolfinu /Janáček, Bernstein/, natočil další CD pro japonskou společnost Octavia Records /Dvořák:7.symfonie, Brahms/. V rámci festivalu Pražské jaro spolupracoval s finalisty soutěže v oboru trubka /P.Eben: Okna/. V květnu vystoupil na recitálu v rámci festivalu Janáčkův máj /Musil, Eben, Brahms, Liszt/.
V minulém roce vystoupil na samostatném recitálu v rámci Pražského jara v Rudolfinu, účinkoval jako sólista se Symfonickýn orchestrem českého rozhlasu /C.Saint-Saëns/ nebo s Českým národním symfonickým orchestrem /F.Poulenc/. S hornistou Radkem Baborákem nahrál další CD pro Octavia Records /A.Bruckner/.
 
 

Fojtíček, Roman
*18.10.1963, Hořice v Podkrkonoší – saxofonista, klarinetista, pedagog.
Jeho hudební začátky se váží k LŠU v Hradci Králové, kde se začal učit hrát na klarinet. Středoškolská gymnaziální studia (Gymnázium J.K Tyla a Boženy Němcové), v  letech (1978-1981) velmi brzy vyměnil za Konzervatoř v  Teplicích, kde se plně věnoval oboru hra na klarinet (1981-1987), který poté   vystřídal za svůj „osudový“ nástroj, saxofon na Konzervatoři Jaroslava Ježka v  Praze (1989-1994). Pedagogické   vzdělání získal dodatečně na AMU v  kurzu Pedagogické aprobace u prof. Jiřího Hlaváče (1995-1997). Spolu se Saxofonovým kvartetem Bohemia se v  r . 1998 dostal do finále Pařížské mezinárodní soutěže komorní hudby U.F.A.M. 
Již v r. 1990 se stal spoluzakladatelem tohoto saxofonového kvarteta , se kterým koncertoval nejenom v ČR, ale i v  zahraničí (SRN, Dánsko, Rakousko, Francie, Izrael, Jordánsko, Libanon, Indonésie). Od r. 1995, kdy zvolil dráhu profesionálního hudebníka, spolupracuje s řadou divadelních a symfonických orchestrů, jazzových a tanečních souborů, ale působí dnes i pedagogicky na Hudební škole hlavního města Prahy a na Konzervatoři v Teplicích. Jeho samostatným projektem se stalo v r. 2003 založení Českého saxofonového kvarteta, jehož šíře repertoáru, sahající od skladeb klasické hudby přes jazzovou klasiku až po nejnovější opusy, otevírá souboru řadu koncertních příležitostí. R.F. příležitostně hostuje zejména v pražských orchestrech (SOČR, ČNSO, FOK, ČF, Státní opera, Národní divadlo a další). Od roku 1994 hraje s divadlem Sklep a účastní se i různých hudebních projektů a nahrávání pro ČRo a ČT, při nichž se snaží prosazovat saxofon jako koncertní nástroj ve spojení s  klavírem i jinými instrumenty.
Od roku 1998 spolupracuje s renomovanými francouzskými výrobci hudebních nástrojů a příslušenství : SELMER – Paris a VANDOREN.
Některé z důležitých uměleckých činností R.F.:
2004 - koncertoval s varhanami na turné v Japonsku.
2005 – účinkoval se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu   v   provedení   opery   Albana   Berga „Lulu”, při příležitosti otevření budovy opery v Athénách.
2006 - prezentoval jako jediný z České republiky skladbu soudobého českého autora na 14. světovém saxofonovém kongresu ve slovinské Ljublani (v souboru Sax &Piano duo).
2007 - s orchestrem Národního divadla vystupuje jako saxofonista v představení Suchého a Šlitra - „Dobře placená procházka” i na zájezdu ve španělské Valencii.  
2008 - účastnil se natáčení filmu a DVD „Dobře placená procházka” v Národním divadle v Praze v režii Miloše Formana a bří Formanů pod taktovkou Libora Peška.
2009 – s Českým saxofonovým kvartetem hostuje ve Filharmonii Hradec Králové, se kterou natáčí CD z koncertního provedení opery Tomáše Hanzlíka „Slzy Alexandra Velikého”.
Od roku 2010 pravidelně přednáší na akreditovaných kurzech hudebních škol na téma metodiky hry na saxofon.
Vytvořil a nahrál hudbu k dokumentárnímu filmu s názvem Mrtvá trať angl. „Into Oblivion”(tvůrce filmu Šimon Špidla) a zrealizoval ji na všechny běžné typy saxofonů (soprán, alt, tenor a baryton).  
2011 – hostuje na koncertním turné s Pražskou Komorní Filharmonií v Itálii a s Českým Národním Symfonickým Orchestrem na festivalu v Monte Carlu.
 
 Klášterní kostel v 19 hodin. Vstupné 100,- Kč.
 

Partneři

Škoda Auto
Generální partner vrchlabského hudebního léta
Partner kultruního domu střelnice
Picasso ACR design Petr Šuba Pekviz Caffé Botta hudy.cz U Zvonu Picasso Jona drinks CAPARTI Srub pod Medvědínem ČEZ Ingtours ATL Elektro Kavárna 7 štítů profi-sklo.cz Light Guide Systems Česká spořitelna Kněžická chalupa