KD Střelnice Kino Vrchlabí Instagram Facebook

JAZZOVÝ LISTOPAD / JAZZ the NOVEMBER 

IX. ROČNÍK 2023

 

 

VIII. ROČNÍK

 

V roce 2020 se kvůli čínskému viru festival neuskutečnil...

 

SE Z DŮVODU PANDEMIE NEUSKUTEČNÍ V LISTOPADU... 

NASMLOUVANÉ MUZIKANTY SE POKOUŠÍME PŘELOŽIT NA JARO A JAZZOVÝ LISTOPAD USPOŘÁDAT V BŘEZNU:)

MU HA HA HA!!!

 

VII. ROČNÍK

Další jazzovou a swingovou hudbu můžete na Střelnici slyšet 15. listopadu v rámci akce 30 let 1989 - 2019.

Vystoupí mimojiné BIG BAND ZUŠ KARLA HALÍŘE A GROOVES...

Podrobný program později... :)

 

VI. ročník

 

V. ročník

PARTNER JAZZOVÉHO LISTOPADU

  

Limbo (CZ) říjnový předskok, 17.10.(út)  | 19.30

Audrey Martells (USA) 9.11. (čt) | 19.30

 Uvira/Bruno/Hafizi Trio (CZ / IT/ BG) 16.11. (čt) | 19.30

Jan Kavka Trio (CZ)    23. 11. (čt) | 19.30 video ukázka zde: https://youtu.be/dW37OpNsGWA

 

 

IV. ročník

plakát ke stažení: 

III. ročník

plakát ke stažení:

 

Celula New York feat. Laco Deczi

5. listopadu (čt) /19.30/

 Jazzový Listopad / Jazz the November ve Vrchlabí letos zahájí na dvouměsíční koncertní turné se svojí kapelou Celula New York vynikající celosvětově uznávaný jazzový trumpetista a skladatel Laco Déczi, držitel spousty prestižních ocenění a vítěz mnoha hudebních soutěží, dokonce i soutěže o nátrubek Louise Armstronga věnovaný do soutěže osobně paní Armstrongovou.
Je všeobecně známo, že velmi výraznou osobností, kterou přizvala režisérka Věra Chytilová do filmu Kalamita byl právě jazzman Laco Déczi, jenž ve filmu ztvárnil úlohu strojmistra Doudy a jeho charakteristická trubka tvoří úžasný hudební doprovod celého filmu tak, že snímek je co do hudební složky asi to vůbec nejlepší, co kdy v české kinematografii vzniklo. Bez zajímavosti jistě nebude, že Déczi měl původně hrát výraznější roli učitele, ale zřekl se jí. Chytilová pak do ní nakonec obsadila Zdeňka Svěráka, jenž roli dle legendy přijal pod podmínkou, že na něj nebude Chytilová řvát. 
 Tento rok vyjde další nové CD Laca Décziho a Celuly New York. Poslední CD nahrané v září 2013 v New York Sound Studiu pod názvem Autumn in New York pokřtila herečka a výtvarnice Jana Krausová. Inspiraci ke složení několika písní na CD našel Déczi právě při svých návštěvách Čech. 
 Na koncertech mají tu čest pravidelně vystupovat hostépřední americký hráč na foukací harmoniku Chris De Pino, dále zpěvák, kytarista a klavírista Frank Bartoš a další...
 

David Dorůžka Trio

15. listopadu (ne) /19.30/

David Dorůžka, kytara

David Doruzka

David Dorůžka - narozen roku 1980 v Praze, v deseti letech začal hrát na kytaru a od čtrnácti let účinkoval s předními hudebníky na české jazzové scéně. Byl členem skupiny Eye of the Hurricane a tria Jaromíra Honzáka. V roce 1995 mu byla Českou jazzovou společnosti udělena cena "Talent roku". Účinkoval na deskách Karla Růžičky Jr. (You Know What I Mean, 1997) a Jaromíra Honzáka (Earth Life, s bubeníkem Jorge Rossym, 1998); obě desky získaly ocenění jako “deska roku” v České republice. V letech 1999 až 2002 žil Dorůžka v Bostonu ve Spojených státech, kde studoval skladbu a improvizaci na Berklee College of Music. Mezi jeho učiteli byli Joe Lovano, Mick Goodrick a George Garzone. V létě 2000 se Dorůžka zúčastnil mistrovského kurzu pro mladé hudebníky v Aspen v Coloradu, kde jeho lektory byli mimo jiné Herbie Hancock, Brian Blade, Joshua Redman a Christian McBride. Dorůžka byl do tohoto kurzu vybrán jako jediný kytarista na doporučení Pata Methenyho. V létě 2002 se Dorůžka zúčastnil evropského turné s projektem Swinging Europe pod vedením pianisty Django Batese. Po dokončení studií na Berklee Dorůžka žil v letech 2002 a 2003 v New Yorku, kde natočil CD Hidden Paths, které získalo ocenění Anděl jako deska roku 2004 v kategorii Jazz&Blues. Od konce roku 2003 Dorůžka pobývá opět v Evropě a koncertuje především se svým triem a také s kvartetem se švédskou zpěvačkou Josefine Lindstrand.

Dorůžka se objevil na významných festivalech v USA (Monterey, Cleveland a další), Kanadě (Montreal), a v mnoha evropských zemích (festivaly ve Vienne, Kodani, Varšavě, Athénách a další). Mezi zeměmi, ve kterých účinkoval, jsou Spojené státy, Německo, Rakousko, Švýcarsko, Francie, Španělsko, Portugalsko, Dánsko, Švédsko, Řecko, Polsko a Slovensko. K seznamu hudebníků, s nimiž spolupracoval, patří Jorge Rossy, Django Bates, Tiger Okoshi, Perico Sambeat, Albert Sanz, Rodney Green, Orrin Evans, Kenwood Dennard, Phil Wilson, Greg Hopkins, Don Grusin a mnoho dalších.

 

John Coltrane Tribute - Ondřej Štveráček / saxophone

26. listopadu (čt) /19:30/

Excelentní interpretace jednoho z nejlepších jazzmanů historie ! 

Ondřej Štveráček / tenor saxofon

Stanislav Mácha / klavír

Tomáš Baroš / kontrabas

Marián Ševčik / bicí

Ondřej Štveráček, jeden z nejlepších saxofonistů České republiky, věnuje celý večerní koncertní projekt jazzovému velikánovi Johnu Coltraneovi, jehož skladby jsou dodnes obdivovány hudebníky po celém světě.

John William Coltrane (23. září 1926, Hamlet, Severní Karolína – 17. července 1967, Huntington, New York), známý také pod přezdívkou Trane byl americký jazzový saxofonista a skladatel. I když existují i jeho nahrávky z roku 1946, o seriózním nahrávání lze mluvit až od roku 1955. Od roku 1957 nahrál a produkoval desítky alb, mnoho z nich však vyšlo až po jeho smrti. Je považován za jednu z nejvýznamnějších a nejvlivnějších postav moderního jazzu – jako svou inspiraci ho citují celé generace saxofonistů. Společně s tenorsaxofonisty Colemanem Hawkinsem, Lesterem Youngem a Sonnym Rollinsem od základů změnil hru na tento nástroj.

 

Narodil v Severní Karolíně a vyrůstal v dobře zajištěné rodině ve městě High Point v období, kdy ve Spojených státech panovala rasové segregace. V mládí na měj měl velký vliv jeho dědeček, který byl reverendem v jednom z místních kostelů a který měl v té době velký vliv na černošskou komunitu v High Pointu.

Nejslavnějším albem klasického kvartetu bylo album A Love Supreme, které vyšlo v prosinci 1964. Album tvoří suita, která je rozdělena do čtyř částí. Sleevenote k tomuto albu obsahuje i Coltraneovu vlastní náboženskou báseň, která je zhudebněna v poslední čtvrté části. Album se umístilo na 47. místě v hitparádě pěti set nejlepších alb všech dob amerického časopisu Rolling Stone. Album bylo komerčně úspěšné a to i přesto, že je – řečeno dnešními slovy – na svou dobu velmi alternativní. V současnosti jsou už však všechny čtyři skladby považovány za jazzové standardy. Živě si kvartet zahrál celou Love Supreme pouze jednou, a to na koncertě v Antibes, ve Francii. Záznam koncertu je součástí reedice desky A Love Supreme Deluxe Edition. Na koncertě jsou všichni muzikanti mnohem víc odvážnější, záznam koncertu tak velmi pěkně kontrastuje s originálem na desce.

Po albu A Love Supreme se Coltrane začal mnohem víc zajímat o jazzovou avantgardu, jejímiž nejvlivnějšími zástupci byli v té době Ornette Coleman, Albert Ayler, Sun Ra a Cecil Taylor. Coltranův pozdější styl ale nejvíce ovlivnily disonance Aylerova tria, ve kterém hrál na kontrabas Gary Peacock, Sunny Murray na bicí. Trane také prosazoval mnoho mladých jazzových muzikantů (např. Archieho Sheppa), což vedlo k tomu, že nahrávací společnost Impulse! založila novou značku, která se orientovala výhradně na free jazz. Coltrane zemřel ve svých čtyřiceti na rakovinu jater 17. července 1967.

Ondřej Štveráček je nejvýraznějším tuzemským jazzovým saxofonistou své generace. Jeho deska WHAT´S OUTSIDE byla nominována na cenu Anděl v kategorii Nejlepší jazzové album.

Netrpělivě očekávané album tenorsaxofonisty, „českého Coltranea“ ONDŘEJE ŠTVERÁČKA je již na světě! Jeho kvartet jej natočil ve studiu Svárov u Lukáše Martínka vloni v létě, mix a mastering má na svědomí také již osvědčený Pavel Wlosok v Severní Karolíně a po takto pečlivě provedené práci (opět s fotografiemi Jana Pohribného a cover designem Lucie Komárkové) ho label New Port Line vypustil do jazzového světa pod názvem „THE FORM“. Ondřej Štveráček Quartet jej pokřtil 18.11. v přeplněném pražském klubu Jazz dock, kde byli albu kmotry doyen hudební publicistiky Antonín Matzner a producent Petr Marek, na jehož labelu album vyšlo.Ondřej Štveráček Quartet tvoří kromě lídra ještě americký (a v Praze usazený) pianista Brian Charette (jinak spíše známý jako znamenitý hráč na Hammondovy varhany) a dva slovenští muzikanti, kontrabasista Tomáš „Kaštan“ Baroš a bubeníkMarián Ševčík. Zvuk kvarteta pak ještě doplňují dva nepřesléchnutelní hosté: welšský (ale od roku 2002 v Praze dlící) tenorsaxofonista Osian Roberts a trumpetista Miroslav Hloucal. 

 

 

 

II. ročník

Beata Hlavenková (CZ)
Zahajovací koncert 6. listopadu za nemocného kytaristu Davida Dorůžku odehraje s jeho muzikanty Beata Hlavenková na piano.

Beata získala v loňském roce za své druhé samostatné album Theodoros s dvanácti skladbami pro klavír prestižní ocenění Anděl, a to v kategorii jazz a blues.
V současné době patří k nejvyhledávanějším a žánrově svobodným hudebníkům. Ke spolupráci ji přizvali Věra Martinová, Yvonne Sanchez, Vertigo Quintet, 

Toxique, Triny, Ondřej Konrád, David Dorůžka, Justin Lavash, Karka Šarkozi, Ondřej Ruml, aj.

Na čtvrtečním koncertu v KD Střelnice zahraje jak skladby původně připravené triem Davida Dorůžky, tak skladby z alba Joy for Joel a právě oceněného alba Theodoros.

Koncert začíná v 19:30. Vstupné 150,-Kč, studenti 100,-Kč.

Příznivci jazzu jsou srdečně zváni. 

 

Ari Erev - solo piano (ISR)

23. listopadu / druhý koncert

Ari Erev, izraelský pianista a skladatel, je ve své hře silně ovlivněn klasickou hudbou, je hráčem decentním, emotivním až intimním. Nebrání se však energickým ,,výletům” do skladeb latinsko amerických se silnou rytmikou. Ari patří mezi nezaměnitelné světové solo - pianisty. 

Vstupné: 120,-Kč, 25% sleva po předložení vstupenky z koncertu David Dorůžka Trio.

 

Agnieszka Derlak Trio (PL)

27. listopadu / závěrečný koncert

Trio Agnieszky Derlak z Polska hraje především vlastní aranže jazzových standardů se silným akcentem polské jazzové školy. Úspěchy na jazzových soutěží jsou dokladem vysoké hráčské úrovně všech jeho členů.

Vstupné: 120,-Kč, 50% sleva po předložení vstupenek z předchozích koncertů.
 
 
 

I. ZAHAJOVACÍ ROČNÍK

 

Rudy Linka Trio (CZ - USA)

 

Omer Klein (IZR) - klavír

Kája Pičman (CZ) - trubka

Partnerem jazzového listopadu je U Zvonu
   

Partneři

Škoda Auto
Generální partner vrchlabského hudebního léta
Partner kultruního domu střelnice
Picasso ACR design Petr Šuba Pekviz Caffé Botta hudy.cz U Zvonu Picasso Jona drinks CAPARTI Srub pod Medvědínem ČEZ Ingtours ATL Elektro Kavárna 7 štítů profi-sklo.cz Light Guide Systems Česká spořitelna Kněžická chalupa